دیگر اخبار

مزایای خاکستر در کشاورزی

ادمین خبر رحیمی 1 سال قبل

بیشتر خاکسترهای بدست آمده از سوختن چوب دارای درصد مناسبی از کربنات کلسیم هستند. چیزی حدود ۲۵ درصد کربنات کلسیم در آنها وجود دارد. در صورتی که خاک باغچه شما شدیدا اسیدی باشد می توانید با اضافه نمودن خاکستر به آن پی اچ خاک را بالاتر ببرید و خاک را بهبود دهید. از طرفی اگر خاک باغچه شما خنثی یا بازی باشد با اضافه نمودن خاکستر به خاک می توانید تا حد خیلی بالایی پی اچ خاک را بیشتر کنید و توانایی گیاهان را برای جذب مواد غذایی بهبود دهید. اما اگر گیاهانی پرورش می دهید که برای رشد نیاز به خاک اسیدی دارند، نباید به خاک خود خاکستر اضافه کنید.

از دیگر خواص خاکستر این است که می تواند در باغچه شما مثل یک آفت کش ارگانیک عمل کند. به یاد داشته باشید فقط باید از خاکستر چوب تازه به مقدار کم استفاده کنید. اگر حلزون یا حلزون آویزان در اطراف باغ خود دارید، مقداری خاکستر چوب را در زیر پایه گیاه بپاشید.

مراحل کاربردی خاکستر بعنوان کود

 • در اوایل بهار قبل از اینکه گیاه شروع به رشد کند در حالی که خاک خشک می‌باشد از خاکستر چوب به عنوان یک اصلاح کننده ی خاک استفاده می شود.
 • در خاکستر چوب ترکیبی به اسم پتاس که  به طور تقریبی مورد استفاده‌ی تمام گیاهان است، وجود دارد و برای خاک و رشد گیاه نیز سایر ترکیبات موجود در خاکستر سودمند هستند.
 • کاهش میزان اسیدی بودن خاک و افزایش خاصیت قلیایی آن به علت آهکی عمل کردن خاکستر چوب می‌باشد.  گیاهانی مانند گل صد تومنی، گل آزالیا (گل زینتی آپارتمانی) یا بلوبری خاک اسیدی را ترجیح می‌دهند و بنابر استفاده در خاک خاکستر چوب رشد نمی‌کنند.
 • خاک و  20 پاوند ( معادل 9 کیلوگرم)خاکستر چوبی را در هر 93 متر مربع (معادل 1000 فوت مربع) با هم مخلوط کنید. اگر در بعضی از نقاط خاک باغ نمک ایجاد شود علت آن این است که خاکستر ها به مقدار زیاد مانند کوه (به حالت دپو) در باغ رها شده‌اند که این می‌تواند آسیب جدی به گیاه وارد کند.
 • بر روی هر لایه از کمپوست خاک ،خاکستر چوب پاشیده شود .کمپوست به کمک خاکستر  می تواند مواد آلی را  به طور کامل تجزیه کند.
 • خاکستر چوب می‌تواند، خاک رسِ سنگین را اصلاح و سبک کند زیرا خاکستر چوب با تجزیه ی خاک به حفظ هر چه بیشتر تبادل هوا در خاک کمک می‌کند.
 • آفات زمین‌های کشاورزی و باغ با استفاده از خاکستر چوب بعنوان کود، از بین می‌روند. برای دفع کرم‌ها (مانند طوقه بُر)، حلزون خاکی، حشرات، شته‌ها، خاکستر چوب را در سر تا سر محیط کاشت در باغ به آهستگی بپاشید. دو مرتبه بعد از باران‌های شدید می‌توان از خاکستر استفاده کرد.
 • خاکستر چوب باید در روزی که باد تندی نمی‌وزد بر روی مکان مورد نظر پاشیده شود در غیر این صورت خاکسترها بر روی سطح خاک نمی‌نشینند. و به اطراف پراکنده می‌شوند
 • لازم است در حین استفاده از خاکستر چوب محتاط باشید.
 • در خاکستر چوب یک عامل سوزاننده که دارای مقادیر زیادی چربی است، وجود دارد. به همین علت آن‌ها را در گیاهان جوان و نازک قرار ندهید. استفاده از ماسک دهان، دستکش و عینک برای حفاظت از چشم های خود را در حین استفاده از خاکستر فراموش نکنید.
 • به هیچ عنوان از خاکستر چوب و مقوا و یا ذغال رنگ آمیزی شده  که دارای مواد شیمیایی هستند استفاده نکنید زیرا برای گیاهان بسیار مضر هستند.
 • برای جلوگیری از افزایش بیش از حد خاصیت قلیایی ، خاک را بررسی کنید ( خاک قلیایی نیاز به گوگرد دارد). و یک نمونه از خاک را برای بررسی خاصیت اسیدی ( سطح PH)  به آزمایشگاه اداره‌ی ترویج کشاورزی منطقه ی خود برده تا با استفاده از کیت آزمایشگاهی ،میزان اسیدی بودن آن مشخص گردد.
 • خاکستر ایجاد شده توسط چوب سخت سه برابر بیشتر از چوب نرم می‌باشد .بنابر این می‌توان با  سوزاندن چوب‌های سخت به جای چوب نرم، خاکستر چوب بیشتری تولید کرد.

متاسفانه خاکستر می‌تواند منبعی از فلزات سنگین مانند کادمیم، کروم (کرومیم) یا سرب باشد که شما نباید آنها را به درون باغچه‌تان راه دهید! اما از آنجایی که خاکستر پی اچ خاک را بالا می‌برد، گیاهان نمی‌توانند این فلزات سنگین را در مقادیر قابل توجه جذب کنند و مشکلی خاصی برای‌ اکثر آنها پیش نخواهد آمد.

اگر می‌خواهید همیشه مقداری خاکستر به خاک باغچه‌تان اضافه کنید، ابتدا باید خاک و خاکسترتان را در آزمایشگاه بررسی کنید.

اما برای جمع بندی بدانید که اضافه کردن مقدار کمی خاکستر به خاک باغچه می‌تواند مواد غذایی به خاک‌تان اضافه کند و برای گیاهان مفید خواهد بود، اما از مخلوط کردن مقدار زیادی خاکستر با خاک‌تان اجتناب کنید.

موارد منع مصرف در استفاده از خاکستر

 1. خاکستر را به کود تازه اضافه نکنید- این باعث کاهش مقدار نیتروژن در کمپوست آلی می شود و منجر به ایجاد ترکیبات معدنی می شود که سیستم ریشه گیاه قادر به جذب آنها نیست.
 2. تغذیه نهال با خاکستر ممنوع است، تا مرحله شکل گیری اولین برگهای واقعی. در این مرحله لقاح با ترکیبات نیتروژن لازم است.
 3. غنی سازی خاکهای اسیدی با خاکستر غیرممکن است  روی آن کلم یا لوبیا رشد می کند.
 4. ورود همزمان کودهای ذغال و نیتروژن در خاک ممنوع است.، بهتر است این عملیات را در زمان های مختلفی انجام دهیم: در پاییز - خاکستر ، در بهار - کودهای ازت یا برعکس.
 5. در طول کاشت گل و انواع توت ها ،  محصولات شبانه (گوجه فرنگی) و کدو تنبل (کدو سبز یا خیار) ، خاکستر را با خاک مخلوط می کند تا از سوختگی ریشه های اساسی نباشد.
 6. در خاکهایی که pH\u003e 7 واحد دارند از خاکستر استفاده نمی شود، از آنجا که افزایش مقدار قلیایی در خاک ، جذب مواد مغذی را برای گیاهان دشوار می کند.
 7. از افزودن خاکستر به کمپوست گیاه تازه جلوگیری می کند، زیرا این با تجمع مواد نیتروژن در بستر تداخل دارد.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

 

 

ادامه فرایند خرید