دیگر اخبار

ریزش گلها و میوه های گوجه

خبر اگرینیتو 2 سال قبل

ریزش گلها و میوه های گوجه

ریزش گل معمولا در پی زرد شدن دمگل اتفاق می‌افتد. یک گل گوجه فرنگی اندام‌های نر ( پرچم) و ماده( مادگی) را همزمان در خود دارد. پرچم‌های زرد اطراف مادگی متمایل به سبز در مرکز گل پیچیده شده‌اند. در شرایط مساعد، گرده از پرچم‌ها یه نوک مادگی یا کلاله چسبناک کنتقل می‌گردند. این انتقال به یک وزش باد، تگکان دست یا حشراتی مانند زنبورهای بامبل یا سایر زنبورهای بومی نیاز دارد.

گل گوجه فرنگی خود گشن ( خود بارور) بوده و میزان قابل توجهی خود گرده افشانی در آن اتفاق می‌افتد. اما با مشاهده گرده افشانی بسیار ضعیف در گلخانه‌هایی که گرده اقشانی کمکی انجام نشده، متوجه می‌شویم گرده به راحتی و به خودی خود از گلی دیگر به کلاله‌ای دیگر حرکت نمیکند. ولی لرزاندن با باد یا روش‌های مکانیکی میتواند موجب رها شدن گرده و پایین رفتن آن از میان لوله پرچم به سمت کلاله گردد.

بهترین حرکت جهت رها شدن گرده توسط یک زنبور با ایجاد لرزش توسط ماهیچه بال‌ها بدون پرواز صورت می‌گیرد که موجب لرزش کامل گل و همزمان چسبیدن مقداری گرده روی بدن زنبور و نهایت انتقال آن به کلاله می‌شود. بدون گرده افشانی، که موجب تشکیل  می‌باشدپف گل پلاسیده شده و نهایتا از بین میرود.

الف _ ریزش گلها و گوجه فرنگی غالبا تابع 3 عامل اصلی است

1_تنش دمایی (اگر هنگام گلدهی دمای هوا بصورت ناگهان گرم یا سرد شود ریزش گل را خواهیم داشت.

2_ آبیاری نامنظم در گلدهی (اگر آبیاری دراین زمان بصورت نامنظم انجام شود یا آبیاری زیاد باشد، باعث کاهش اکسیژن موجود در اطراف ریشه می شود و خفگی ریشه را در پی خواهیم داشت و یا آبیاری کم باشد و تنش خشکی در گیاه بوجود بیایید ریزش گلها را خواهیم داشت.

3_ضعف تغذیه ایی گیاهان ( عناصر مهم برای تشکیل میوه و گل در گوجه فرنگی شامل: روی، بر، کلسیم، پتاسیم و فسفر می باشد که با آزمایش خاک مزرعه می توان تا حد قابل ملاحضه ای این کمبود ها را برطرف کرد .

ب: ریزش میوه های گوجه :

ریزش میوه های گوجه ناشی از تلقیح نامناسب در زمان گلدهی است که آن هم ناشی از عوامل در تشکیل گل و ریزش گلها می باشد.

برای جلوگیری از ریزش گل چه کاری می‌توان انجام داد؟

·         بهترین کار این است که گیاهان به صورت یکنواخت و به خوبی آبیاری شوند. کود گیاهی در اطراف گیاهان به آنها کمک می‌کند تا آب و سطوح رطوبت را به صورت یکنواخت حفظ کنند که کمک خواهد کرد مانع از خشک نشدن گیاهان شود و تا زمانی که کلسیم در خاک به مقدار کافی باشد، بروز پوسیدگی در انتهای گل را کاهش خواهد داد..

·         مقداری پارچه تیره رنگ (به مقدار ۳۰ درصد مناسب است) بر روی گیاهان قرار دهید تا آنها را کمی خنک کند. هنگامی که درجه حرارت به کمتر از محدوده ۲۹ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد افت می‌کند می‌توانید پارچه تیره رنگ را بردارید.

·         بهتر است همواره برچسب تغذیه روی کود را بخوانید و دستورالعمل‌ها را رعایت کنید. همچنین از کودهایی که در برچسب آنها مقادیر زیادی نیتروژن (ازت بالا) درج شده است، استفاده نکنید. یک کود مناسب، متعادل و همه منظوره گزینه خوبی برای تغذیه گیاهان گوجه فرنگی است.

·         تناوب زراعی (کاشت محصولات غیرمشابه) را تمرین کنید و گیاهان تاجریزی (گوجه فرنگی، فلفل، سیب زمینی و...) را در سال‌های متوالی در یک بستر گیاه قرار ندهید.

 

 

مهرداد غفاری کارشناس ارشد باغداری

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www..agrinito.com

 

 

ادامه فرایند خرید