دیگر اخبار

تاثیر EC در خاک چیست؟

ادمین خبر رحیمی 1 سال قبل

EC را هدایت الکتریکی یا میزان شوری آب نیز می نامند.

EC به میزان املاح موجود در آب بستگی دارد، هرچقدر این املاح بیشتر باشد، EC یا شوری افزایش می یابد.

سلامت خاک در حالت کلی سه ویژگی مهم آن است: طول عمر، حاصل‌خیزی و ساختار. برای داشتن خاکی که تمام ویژگی‌های مطلوب را دارد و گیاه به‌راحتی در آن رشد کند، این سه بخش مهم باید در حالت بهینه باشند. برای فهم هر بخش، معیار ویژه‌ای وجود دارد؛ براساس سطح ویژگی که برای خاک تعریف می‌شود، کشاورز تفاوت خاک خود را با حالت معیار درک می‌کند. یکی از ویژگی‌های مفیدی که بیانگر میزان حاصل‌خیزی خاک است هدایت الکتریکی EC است.

میزان EC مناسب کشاورزی به این دلیل مهم است که تأثیر مستقیم روی حاصل خیزی خاک دارد. هدایت الکتریکیهر محلول در واقع اندازه گیری توانایی آن محلول در انتقال جریان الکتریکی می باشد. این امر به غلظت، تحرک و ظرفیت الکتریکی یون های موجود در محلول و نیز به دمای محلول بستگی دارد. محلول های دارای ترکیبات معدنی از رسانندگی خوب و محلول های دارای ترکیبات آلی از رسانندگی ضعیفی برخوردارند. علت این پدیده آن است که اکثر ترکیبات معدنی در آب تفکیک و به اتمها یا مولکول‌های یونیده تبدیل می شوند. در صورتی که ترکیبات آلی در آب تفکیک نمی شوند.

شوری شاخصی از میزان نمک‌های موجود در خاک است. قاعده کلی شوری این‌گونه است که مقادیر بسیار زیاد EC (بالاتر از ۱۶۰۰ mS/m) نشان‌دهنده شوری بالای خاک است. از سوی دیگر، چنانچه این مقدار کم باشد (۰ تا ۲۰۰ mS/m) بیانگر خاک بدون شوری است. کاتیونی که نقش زیادی در تولید شوری دارد سدیم است، به‌خصوص اگر مقدار این عنصر بیش از ۱۰۰ mg/kg در خاک باشد. با اضافه‌کردن گوگرد یا گچ به خاک، سدیم از خاک شسشته می‌شود، بنابراین سطح هدایت الکتریکی EC خاک پایین می‌آید.

دونکته مهمی که اهمیت ویژه‌ای دارند آن است که در خاک‌هایی که EC کمی دارند،‌ کمبود عناصر ایجاد شده‌است و در خاک‌هایی با EC بالا، عناصر مغذی فراوانی وجود دارند.

EC مناسب آب کشاورزی پایین تر از 700 میکروزمنس بر سانتیمتر برای آبیاری انواع خاک مناسب است. EC بین 700-2500 میکروزیمنس که شوری کمی دارند، برای آبیاری خاک های با بافت سبک و متوسط مناسب می باشند. EC بین 2500-8000 میکروزیمنس بر سانتیمتر (آب لب شور) نباید برای آبیاری محصولات حساس به شوری که کار رود. EC بین 8000-12000 و 12000-20000 میکروزیمنس بر سانتیمتر اصطلاحاً به ترتیب آب شور و خیلی شور است. این نوع آب ها فقط تحت شرایط خاصی و استثنایی برای آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد. آب هایی که میزان شوری آنها از 20000 میکروزیمنس بر سانتیمتر بیشتر باشد برای استفاده کشاورزی اصلا مناسب نیست. این نوع آبها را اصطلاحاً ابر شور می گویند که غیر مجاز برای آبیاری است.

عوامل مختلفی در میزانشوری خاک (EC) و ترکیب نمکهای موجود در آن تأثیر می گذارد:

  • کیفیت آب آبیاری

میزان نمک محلول و نوع ترکیبی که این املاح در آب مورد استفاده دارند، تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین باید پارامترهای مختلفی از قبیل هدایت الکتریکی منبع آب و مقدار مواد معدنی آن آزمایش شود.

  • کودهای مورد استفاده

نوع و میزان کودهای مصرف شده، بر شوری تأثیر می گذارد. برخی از کودها حاوی مقادیر زیادی نمکهای بالقوه مضر مانند KCL یاسولفات آمونیومهستند. استفاده بیش از حد از این کودها منجر به بالا رفتن هدایت الکتریکی می شود و باید از این افزایش جلوگیری کرد.

  • میزان آبیاری و نوع سیستم آبیاری

شوری خاک (EC) ارتباط مستقیمی با مقدار آب مورد استفاده دارد به گونه ای که هرچقدر میزان آب مورد استفاده بیشتر شود هدایت الکتریکی خاک به آب نزدیک تر می شود. با خشک شدن خاک ، غلظت نمکها در محلول خاک افزایش می یابد. به عنوان مثال ، هنگام آبیاری با استفاده از آبپاش ها ، آب و نمک ها با توجه به ظرفیت نفوذ و مقدار آب ، عمیق تر حرکت می کنند تا زمانی که در عمق خاصی متوقف شوند. هنگام استفاده ازآبیاری قطره ایحرکت جانبی آب و نمک نیز وجود دارد.

موثرترین راه برای کنترل شوری خاک (EC) و حفظ پایداری مزارع کشاورزی ، مبارزه با این مشکلات و استفاده از تکنیک های موثر و همگام با محیط زیست است.

موارد به شرح زیر می باشد:

  • استفاده از کودهای با شاخص شوری پایین
  • بهترین راه برای حذف نمک از ناحیه ریشه هنوز زهکشی است. بسته به شرایط خاک ، نوع محصول مورد نظر شما برای کاشت و در دسترس بودن آب ، زهکشی را می توان به صورت زهکشی عمیق انجام داد تا سطح خاک را شستشو دهد و نمکی را که در نزدیکی سطح متمرکز شده است از بین ببرد
  • استفاده از گونه های زراعی متحمل به خشکی مانند بعضی از گونه های Atriplex زیرا این گونه ها به آب کمتری نیاز دارند و بنابراین ، نمک کمتری می تواند نفوذ کند.
  • استفاده از روش های نوین آبیاری که بتوان با حداقل آب عملکرد بالای را بدست آورد.
  • البته باید توجه نمود که جهت رفع شوری خاک (EC) باید به دنبال شناخت عوامل به وجود آورنده باشیم که بتوانیم به کمک روش های متناسب با این عوامل این مشکل را رفع نمود.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www..agrinito.com

 

ادامه فرایند خرید