دیگر اخبار

ویژگی‌های اساسی هیومیک اسید و مزیت‌های آن برای صنعت کشاورزی

خبر اگرینیتو 2 سال قبل

مهم‌ترین ویژگی‌های هیومیک اسید، که مزیتی برای صنعت کشاورزی به حساب می‌آیند عبارتند از:

·        افزایش محصول دهی:

شاید مهمترین ویژگی هیومیک و مزیتی که برای صنعت کشاورزی دارد، تحریک آنزیم‌های موجود در خاک و کمک به افزایش محصول  دهی باشد. اسید هیومیک با تکثیر میکروارگانیسم‌های مطلوب در خاک به رشد گیاهان کمیت و کیفیت قابل توجهی می‌بخشد.

·        افزایش قابلیت‌های ریشه گیاه:

وجود هیومیک در خاک، به ریشه گیاه کمک میکند که آب و موادغذایی بیشتری را از خاک جذب کند. این موضوع باعث عمل آوردن محولات با کیفیت‌تری میشود.

·        افزایش ظرفیت خاک د رنگهداری رطوبت:

·        به کار بردن هیومیک اسید در صنعت کشاورزی و ویژگی منحصر بفرد آن در حفظ رطوبت خاک باعث میشود، که میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی شود. در واقع ساختار هیومیک به گونه‌ای است که استفاده از آن در بافت خاک، آن را  در مقابل خشکی مقاوم میکند. این موضوع در مناطق گرم و خشک و مزارعی که بودجه آبی محدود دارند اهمیت زیادی دارد.

·        ایجاد تعادل در خاک‌های اسیدی:

هیومیک میزان ph خاک را تنظیم کرده و بر این اساس محیط را به لحاظ اسیدی و یا قلیایی بودن متعادل میکند.

·        بالا بردن سطح ویتامین‌ها در خاک:

هیومیک اسید ویتامین‌هایی نظیر:P ، K+Fe، Zn، N   را به خاک اضافه میکند. این موضوع خود نقش مهمی در بالا بردن کیفیت محصول نهایی دارد.

·        بالا بردن میزان جذب نیتروژن:

خاک های حاوی اسید هیومیک قابلیت قابل توجهی در جذب نیتروژنن دارند. این قابلیت به رشد سریعتر گیاه و در نتیجه کوتاه تر شدن پروسه تولید محصولات کشاورزی کمک شایانی میکند. البته حفظ نیتروژن مزایای بیشماری برای خاک مزارع کشاورزی دارد.

·        سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز:

وجود اسید هیومیک در خاک موجب بالا رفتن کلفروفیل، آمینواسید و شکر در گیاهان شده و همین موضوع باعث سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز می‌شود.

·        کاهش میزان نمک در خاک:

هیومیک میزان نمک موجود در خاک را متعادل کرده و همین موضوع موجب جلوگیری از نابود شدن ریشه گیاهان در اثر غلضت بالای نمک در خاک میشود

·        افزایش کیفیت و کمیت دانه‌ها:

یکی دیگر از مزایایی که هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد افزایش کیفیت و کمیت دانه است که در ماندگاری دانه‌ها و رشد آنها به لحاظ کیفیت و کمیت بازی میکند. همچنین تقسیمات سلولی در گیاهانی که در خاک حاوی اسید هیومیک رشد میکنند، بیشتر است و در نتیجه محصول نهایی نیز کیفیت بالاتری دارد.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www..agrinito.com

 

 

ادامه فرایند خرید