دیگر اخبار

نیازهای درخت به آبیاری در طول زمان تغییر میکند

ادمین خبر رحیمی 1 سال قبل

هر درختی در گذر زمان به میزان متفاوتی از آب برای آبیاری نیازمند است. برای رشد درخت به بهترین نحو باید مقدار آب لازم برای آن فراهم گردد. میزان آب مورد نیاز درختان مختلف برای آبیاری بسته به عواملی می باشد که ما در این مطلب آن ها را برای شما بیان می کنیم. مقدار آب مورد نیاز درختان مختلف چقدر است؟

سن درخت: درخت تازه کاشته شده چون سیستم ریشه محدودتری دارد نسبت به درخت استقرار یافته به دفعات آبیاری بیشتری نیاز دارد.

زمان سال: درخت در نیمه تا اواخر تابستان به آب خیلی زیادی نیاز دارد بخصوص که دماها خیلی بالا باشند. در شرایط بهار گرم ، رطوبت ذخیره شده در ایام زمستان در خاک تخلیه می گردد.

شرایط آب و هوا: در سال های خشک ، رطوبت خاک در اوایل فصل مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین اوج دوره نیاز به آب درخت طولانی تر می شود. در سال های بسیار مرطوب ، ممکن است درخت تا اوایل تابستان یا به بعد به آبیاری نیاز نداشته باشد.

شرایط خاک: آب مورد استفاده درختان در خاک ذخیره می شود. نوع خاک ، عمق و وضعیت آن بر مقدار آبی که خاک می تواند ذخیره نماید تاثیر می گذارد. خاک های رسی به مقدار بیشتر آب نگه می دارند و می توانند به تعداد آبیاری کمتری نیاز داشته باشند. در حالی در خاک های شنی وسبک برعکس می باشد.

نوع درخت: برخی از درختان به محض استقرار یافتن به آبیاری اضافی نیاز ندارند درحالیکه گونه های دیگر بدون آبیاری در طول تابستان نمی توانند رشد و نمو نمایند. سرعت استفاده از آب توسط درختان به خواص آنها در استفاده از آب ، مرحله نمو و شرایط محیط بستگی دارد. شرایط اقلیم در حال تغییر ، بالا رفتن دمای محیط ، رطوبت نسبی پائین ، سرعت زیاد باد ، میزان زیاد تشعشع خورشیدی همه بر میزان مصرف آب توسط درخت تاثیر می گذارند. هرچه درخت سیستم ریشه گسترده ای در خاک داشته باشد راندمان و قدرت بهره برداری از حجم خاک به حداکثر می رسد و دسترسی درخت به آب خاک بیشتر می گردد.

یک روش کلی برای تعیین نیاز آبی روزانه درختان استفاده از قطر تنه درختان است. به عنوان مثال اگر قطر تنه درختان سیب ، گیلاس و گردو ۳۰ سانتی متر باشد نیازآبی روزانه ها آنها حدود ۴/۰ لیتر می باشد و با همین قطر در مورد درختان میوه گلابی ، هلو و آلو حدود ۲۸/۰ لیتر است. بسته به بافت خاک، وزن مخصوص خاک، دمای روزانه، و مقادیر بارندگی به میزان ۷۵-۲۵ لیتر آب در هر هفته برای سالم نگهداشت درخت لازم می باشد

یکی از مواردی که بعد از برداشت میوه در درختان باید به آن توجه داشت، مدیریت صحیح آبیاری است.

بعضی از باغداران بعد از برداشت میوه‌ها، درختان را به حال خود رها می‌کنند، اما باید دقت کنید که درصد زیادی از تولید محصول سال بعد، با انجام برخی مدیریت‌ها مانندفروت ست درختان میوهو همچنین آبیاری صحیح در سال جاری قابل تضمین است.

درختان بعد از برداشت میوه نیز به آب نیاز دارند و هرگونه تنش آبی در این مرحله روی رشد و تمایز جوانه‌های بارده برای سال بعد تاثیر منفی خواهد داشت و در مواردی باعث ریزش جوانه‌ها در سال جاری می‎شود.

بطورکلی با سرد شدن هوا نیاز آبی درختان کم می‌شود اما این دلیل نمی‌شود که کلا آبیاری را قطع کنید. با توجه به مواردی که گفته شده، آبیاری را باید تا زمانی که برگ‌ها روی درختان هستند ادامه دهید. مقدار آبی که در اختیار گیاهان قرار می‌دهید بسته به نوع درخت، میزان تبخیر و تعرق و میزان رطوبت خاک متفاوت است.

آبیاری‌های بیش از حد احتمال سرمازدگی درختان را افزایش می‌دهد. برای دوره بعد از برداشت میوه، آبیاری‌های سبک و با فاصله زیاد توصیه می‌شود.

درختان در طول زمستان نیز به آب نیاز دارند اما در طول این فصل میزان آب مورد نیاز بسیار کم است. در طول این فصل معمولا نیاز آبی درختان از طریق نزولات جوی تامین ‌می‌شود. و اگر در منطقه شما باران یا برفی نباریده، رطوبت خاک را بررسی کرده و در صورت لزوم حتما اقدام به آبیاری کنید.

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

 

ادامه فرایند خرید