دیگر اخبار

هوموس یا کمپوست

خبر اگرینیتو 2 سال قبل

هوموس خاکی است به رنگ تیره که از که از تجزیه بقایای گیاهی بوجود می‌آید.خاک هوموس به دلیل وجود مواد مغذی مفید مانند نیتروژن و کربن، باروری خاک و سلامت کلی و در نتیجه رشد گیاه را بسیار افزایش می‌دهد.

افزودن هوموس به خاک گلدان، خاک باغ و یا مزارع شما می‌تواند به هوادهی،بهبود سلامت کلی خاک و جلوگیری از آفات کمک می‌کند.

کمپوست، خاکی سیاه است که از تجزیه مواد طبیعی ( مواد غذایی باقی مانده یا ضایعات کشاورزی) ایجاد می‌شود. زمانی که تمامی مواد طبیعی از حالت اولیه تغییر شکل می‌یابند و دیگر قابل تشخیص نیستند ما به این نتیجه میرسیم که یک خاک غنی و ارگانیک تولید شده است، اما واقعا اینطور نیست، در عین ناباوری هنوز کاملا تجزیه صورت نگرفته است.

اگر بخواهیم به طور تخصصی بیان کنیم، فرآیند کمپوست، کامل صورت نگرفته و بسیاری از عملیات میکروسکوپی همچنان در حال انجام است زیرا هنوز مواد زیادی برای تجمع و تجزیه توسط حشرات، باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها وجود دارد.

بنابراین، کمپوست‌هایی که در بازار موجود است حاوی درصد بسیاری کمی از هوموس می‌باشد. سالها طول می‌کشد که کمپوست کاملا به حالت هوموس تجزیه شود و وقتی تجزیه کامل صورت گرفت 100% هوموس تشکیل می‌شود.

هوموس در اصل یک ماده اسفنجی تیره، ارگانیک و عمدتا بر پایه کربن در خاک است که عمری صدساله یا بیشتر دارد. این ویژگی اسفنجی بودن هوموس بسیار مهم است زیرا این ویژگی باعث می‌شود تا آب را در خود نگه دارد، به این معنی که خاکی که مملو از هوموس باشد میتواند رطوبت را بهتر حفظ کرده و در برابر خشکسالی مقاوم تر باشد.

اسفنج هوموس به مواد مغذی مورد نیاز گیاهان مانند کلسیم، منیزیم و فسفر چسبیده و از آنها محافظت می‌کند. گیاهان نیز میتوانند این مواد مغذی را توسط هوموس از طریق ریشه‌های خود دریافت کنند. هوموس بافت بسیار دلپذیری به خاک میدهد و ساختار خاک را سبک نموده و بهبود می‌بخشد و جریان هوا و آب را نیز آسان تر می‌کند.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www..agrinito.com

ادامه فرایند خرید