دیگر اخبار

بررسی عوامل ایجاد شکاف و ترکیدگی روی پوست درختان میوه

ادمین خبر رحیمی 1 سال قبل

 

ترکیدگی و شکاف در تنه درختان امر نسبتا معمولی است و ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از متداول ترین علل ترکیدگی ها و شکاف ها در تنه های درخت دمای سرد است. این شکاف ها, ترکیدگی دراثر یخ زدگی گفته می شود. چوب داخلی و بیرونی تنه درخت دراثر نوسانات تغییر دما منبسط و فشرده می شود. این امر زمانی اتفاق می افتد که در زمستان دما به زیر صفر برسد. خصوصأبعد از یک روز آفتابی، وقتی تنه درخت در اثر تابش خورشید گرم شده است ناگهان دما پائین آید. سرعت های مختلف انبساط بین چوب داخلی و بیرونی می تواند چنین تنشی را روی تنه بوجود آورد که ایجاد ترکیدگی می کند. 

 

عوامل زیادی می تواند در بروز مشکل ترکیدن پوست تنه درخت دخیل باشند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اختلاف دمای شدید شب و روز مخصوصا در فصول سرد سال
  • آفتاب سوختگی این نوع خسارت معمولا در زمستان در طرف جنوب یا غرب تنه و شاخه ها بوجود می آید. این خسارت زمانی افتاق می افتد که سلول های بافت زنده زیر پوست در روز های گرم و افتابی فعال می شوند و سپس وقتی دمای شب به زیر نقطه انجماد تنزل پیدا می کند دچار پارگی و مرگ می شوند.
  • ترک خوردگی ها می توانند در نتیجه زخم های هرس نیز بوجود آیند
  • خاکورزی دیر هنگام
  • استفاده بیش از حد از کودهای ازت بالای شیمیائی در طول دوره
  • آبیاری بیش از حد نیاز
  • تماس مستقیم آب با تنه در زمان آبیاری

و مشکلاتی از این دست.

ترکیدگی پوست در درختانی که پوست نازک دارند مانند درختانی مثل گلابی , سیب , گیلاس. بسیار دیده می شود .

خود عمل ترک خوردگی تنه به دلیل استرس های محیطی است که در بالا به آنها اشاره شد و بیماری نیست ولی در صورت عدم مداخله به موقع این مشکل می تواند منجر به بروز بیماریهای بسیار خطرناکی شود که حتی می تواند در کوتاه مدت درخت را از بین ببرد.

بهترین کارها برای مقابله با این مشکل اصلاح الگوهای کوددهی و آبیاری است ولی البته این زمانیست که ما دچار این مشکل نشده ایم و به نوعی پیشگیری از بروز مشکل ترک خوردگی تنه درختان است، بعد از بروز این مشکل باید نسبت به ترمیم سریع بافتهای آسیب دیده از یک طرف و جلوگیری از نفوذ عوامل بیماریزای قارچی – باکتریایی به ساختارهای درونی و وارد کردن آسیب های جدی به درخت، باید جلوگیری کنیم.بهترین کار برای این امر تنه پاشی است.

زمانیکه ما از تنه پاشی استفاده می کنیم نه تنها بصورت موضعی مناطق آسیب دیده را پوشش داده و ضدعفونی می‌کنیم، بلکه به دلیل کمک به ترمیم سریع بافت‌های آسیب دیده میزان ضرر و زیان وارده به حداقل ممکن می رسانیم.

از چه موادی می توانیم به عنوان تنه پاشی استفاده کنیم؟

به دلیل حساس بودن قسمتهای ترک خورده روی تنه درختان به هیچ عنوان از هر نوع موادی برای تنه پاشی نمی توانیم استفاده کنیم، چرا که این قسمتها مستقیما با بافتهای درونی درختان در ارتباط هستند و بافتهای درونی تنه هستند که هیچگونه محافظی در برابر مواد مورد استفاده ندارند، به همین دلیل در تنه پاشی خیلی باید دقت شود از سموم با سوزانندگی (حتی بصورت جزئی) استفاده نشود، چرا که خود این استرس می تواند باعث بروز مشکلات بعضا جبران ناپذیری برای درخت و حتی از بین رفتن آن شود.

موادی که هم قابلیت از بین بردن قارچها و باکتریها از یک طرف و از طرف دیگر استفاده از این مواد خطری برای درخت ایجاد نکنند فقط پی اف هائی مثل سوپرکاپ هستند.

شما می توانید با تنه پاشی پی اف هائی مثل :

  • سوپرکاپ
  • فرمولا

قسمتهای ترک خورده تنه درختان را هم ضد عفونی و هم ترمیم کنید.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www..agrinito.com

 

ادامه فرایند خرید