دیگر اخبار

خدمات انجام بهداشت باغ در پاییز:

خبر اگرینیتو 1 سال قبل

 

بهداشت باغیه معنی آن است که باغداران در طول فصل خواب درختان، باید یکسری اقدامات را انجام دهند تا درختان در شروع فصل رشد با کانون آلودگی کمتری ناشی از آفات و بیمارگر های زمستان گذران روبرو باشند.

برای این منظورباغدارباید بقایای به جامانده از درختان بر روی کف باغ را جمع آوری و یا در صورت عدم امکان، آن ها را با شخم زدن به زیر خاک ببرد. همچنین در طول فصل خواب درختان شاخه های آلوده و خشک شده را هرس، از باغ خارج و آن ها را معدوم نماید. همچنین انجام سایر اقدامات لازم که در ادامه به آن ها می پردازیم.

برخی باغداران بعد از برداشت محصول باغ را رها می کنند و بر این باورند که درختان دیگر نیاز به چیزی ندارند و هیچ اقدامی تا زمان شروع فصل جدید نباید انجام داد. 

اما این تفکر اشتباه می باشد و در فصل پاییز قبل از خواب گیاهان چون هنوز فعالیت های رویشی آنها به پایان نرسیده می توان با انجام اقداماتی باعث تقویت درختان، افزایش مقاومت آنها نسبت به تنش های محیطی، آفات و بیماری ها، حفظ سلامت درختان و جلوگیری از رسیدن آسیب به آنها شد. 

از جمله اقدامات لازم برای باغداری اصولی در پاییز عبارتند از:

۱.       PH خاک را اندازه‌گیری کنید.

مهم‌ ترین نقش PH خاک، کنترل حلالیت عناصر غذایی در خاک است و رشد گیاهان را به‌ طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌ دهد. اگر آزمایش، اسیدیته بیش‌ از اندازه نشان بدهد باید آهک به خاک اضافه کنید. آهک بلافاصله اثر نمی‌ کند و چند ماه بعد، اثرات خود را نشان می‌ دهد؛ بنابراین اعمال آهک در فصل بهار بسیار دیر است. اگر برعکس، خاک قلیایی باشد باید گوگرد به آن اضافه نمایید. حلالیت مواد غذایی در خاک قلیایی کاهش پیدا می‌ کند و کمبود عناصر غذایی مانند روی در گیاه مشاهده می‌ شود. کمبود بارندگی و اقلیم خشک ایران باعث می‌ شود تا خاک، حالت قلیایی پیدا کند. بهتر است برای اصلاح خاک خود از اهالی فن ما در چیدانه کمک بگیرید.

 

۲.       جمع آوری میوه‌های پای درخت

میوه‌های برداشت نشده یا خراب در پای درختان باید حتما از باغ خارج شوند. چون ممکن است محلی برای زمستان گذرانی حشرات و آفات شوند

 

۳.       حذف علفهای هرز

با ایجاد رقابت بین ریشه‌های خود و محصول باغی، سیب ضعف عمومی در رشد درختان می‌شوند. از طرفی، برخی علفهای هرز میزبان واسط برخی بیمارگرها و یا میزبان توجیحی آنها هستند که همین عامل باعث بروز شدید بیماری و یا آفات در سطح باغ میشوند.

 

۴.       شخم خاک پای درختان

شخم زدن پای درختان باعث میشود اگر تخم علف هرز یا تخم ولارو آفات و سایر عوامل بیماریزا که در خاک پنهان شده‌اند، از بین بروند. پس حتما این دو موضوع را علی الالخصوص در محل سایه انداز درخت جدی بگیرید.

 

۵.       جمع آوری برگ‌ها یا تبدیل برگ‌ها به کود برگ

برای اینکه درختان و گیاهان در زمستان در جذب آب لازم به دلیل یخ زدگی زمین ناتوان هستند می توان باآبیاریمناسب آنها در فصل پاییز، از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کرد. آبیاری مرتب در پاییز بسته به نیاز درختان لازم است و همچنین در اواخر فصل پاییز قبل از خزان درخت، شروع شدن سرمای شدید و یخ زدن زمین برای آخرین بار به صورت غرقاب آبیاری کنید تا در زمستان آب لازم برای سالم بودن را داشته باشند.

 

۶.       سطح خاکتان را از سرما حفظ کنید.

با پوشاندن سطح خاک از یخ‌زدگی ریشه گیاهان جلوگیری خواهید کرد. بهتر است برای سطوح بزرگ از گیاهان مقاوم به سرمایی استفاده کنید که سطح موردنظرتان را پوشش می‌دهند. برای سطوح کوچک‌ تر نیز می‌توانید از مالچ پاشی بهره بگیرید. می‌ توانید از برگ‌ های پاییزی به‌ عنوان مالچ استفاده کنید و یا از اهالی فن ما در چیدانه برای تهیه مالچ‌های آماده کمک بگیرید.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www..agrinito.com

 

 

ادامه فرایند خرید