دیگر اخبار

چطور در فصل پاییز و زمستان کوددهی کنیم؟

خبر اگرینیتو 2 سال قبل

کوددهی در فصل پاییز و زمستان علارغم تصور برخی؛ بسیار حائز اهمیت است. البته درست است که گیاهان در فصل زمستان فعالیت و فتوسنتز چندانی ندارند اما فراموش نکنید که گیاه شما برای فصل بهار به مواد مغذی احتیاج دارد

پاییز آغاز فصل سرما است و به تدریج دمای هوا افت می کند اگرچه گیاهان در فصول سرد به خواب زمستانی می روند اما اگر یک گیاه بنیه ای قوی نداشته باشد با کوچکترین تزلزل دمایی از بین خواهند رفت.

هنگاهی که گیاه خود را در فصل پاییز کوددهی می کنید با این کار نه تنها گیاه شما قبل از زمستان دخیره ی کافی دارد و می تواند دوران خواب زمستانی را به راحتی سپری کند بلکه در فصل بهار رشد خود را زودتر و بهتر شروع میکند.

البته که کوددهی در پاییز روی درختان میوه نیز تاثیر می گذارد. درختانی که در فصل پاییز کوددهی شده اند در فصول رشد محصول بهتر و بیشتری خواهند داد.

نکته ی مهمی که باید به آن توجه شود این است که نباید به هیچ عنوان محلول پاشی در اوخر زمستان را فراموش کنید. زمانی که در اواخر فصل زمستان درختان شروع به جوانه زدن می کنند بهترین زمان برای کوددهی به صورت محلول پاشی است. این کار به بقای جوانه ها و گرده افشانی بهتر در فصل گرما کمک می کند.

بهتر است در فصل زمستان ازعناصری مانند: فسفر، پتاس و ریز مغذی ها استفاده شود. این عناصر نه تنها نیاز غذایی گیاهان را تامین می کنند بلکه مقاوت گیاه در برابر بیماری ها و سرما بیشتر می شود.

در فصل پاییز می‌توان از کودهایی استفاده کرد که میزان پتاسیم آن بیشتر باشد زیرا این کود اگرچه در تولید گل و میوه مؤثر می‌باشد اما اصولاً به قوی‌تر شدن سیستم ریشه و سلامت عمومی گیاه کمک فراوانی می‌کند و گیاه را در گذراندن روزهای سرد زمستان و شرایط محیطی نامناسب در این زمان از سال کمک می‌کند.

 

البته برخی از گیاهان برگ‌دار و زینتی که همیشه سبز هستند در طی زمستان فعالیت رشد و نمو خود را متوقف نمی‌کنند بلکه با سرعت کمتری آن را انجام می‌دهند. برای کمک به این گیاهان می‌توان در طی پاییز و زمستان برنامه‌های کوددهی را ادامه داد اما توجه کنید که می‌بایست کودها را با غلظت کمتری استفاده کرد و همچنین فواصل کوددهی را نیز افزایش داد مثلاً می‌توان غلظت کود را به نصف و یا حتی یک چهارم کاهش داد و به جای هر ماه یک مرتبه مصرف کود هر دو ماه یک مرتبه کود را استفاده کرد.

 

اینکه تصمیم بگیریم کوددهی را در طی این فصول به چه نحوی انجام دهیم بستگی بسیار زیادی به نوع گیاه دارد اما به هر حال و به شکل نکته‌ای کلی و عمومی به یاد داشته باشیم که برنامه‌های کوددهی در پاییز و زمستان با برنامه‌های کوددهی در بهار و تابستان با یکدیگر متفاوت است.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www.agrinito.com

 

ادامه فرایند خرید