دیگر اخبار

شاخ و برگ درختان منبع عالی برای تامین مواد آلی:

خبر اگرینیتو 1 سال قبل

مخلوط مواد آلی و مواد معدنی  بر روی سطح زمین، تشکیل خاک را می دهد. خاک محیط مناسبی را برای رشد گیاه ایجاد می کند. انتخاب خاک مناسب جهت رشد و سلامتی گیاه بسیار مهم می باشد. نوع خاک و اجزای تشکیل دهنده آن بستگی به نوع گیاه دارد. خاک برگ  یکی از محصولات مورد استفاده در کشاورزی و باغبانی است که برای گیاهان و خاک بسیار مفید است.

با تهیه خاک برگ می توان بخشی از عناصری را که درخت در طول رشد خود از خاک گرفته و در برگهایش ذخیره کرده ؛ دوباره به خاک و همچنین به چرخه طبیعت برگرداند.

خاک برگ از روی هم جمع شدن، انباشته شدن و پوسیدگی دمبرگ های درختان، چمن های قیچی شده و غیره به وجود می آید. خاک برگ به دلیل سبک و قابل نفوذ بودنش، تهویه کننده بسیار با ارزشی برای خاک به حساب می آید و بستری مناسب جهت رشد گیاهان زینتی فراهم می آورد.

خاک برگ ها انواع مختلفی داشته که به لحاظ خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت می باشند. در واقع تفاوت در انواع مختلف خاک برگ ها ناشی از متفاوت بودن نوع گیاهی است که از برگ آن، خاک برگ تهیه شده است.

از آنجا که خاک برگ از روی هم انباشته شدن برگ های پوسیده به دست می آید؛ بنابراین بهترین فصل تهیه این خاک همزمان با شروع فصل ریزش برگ ها یعنی پاییز می باشد.

برای تهیه این خاک ارگانیک معمولاً از برگ درختان مانند چنار، افرا، نارون و درختان میوه که رگبرگ‌های ضخیمی ندارند استفاده می‌شود. البته اگر اصول تهیه خاکبرگ به خوبی رعایت شود می توان گفت از برگ درختان میوه بهترین خاک برگ بدست می آید. در کل برای تولید خاک برگ استفاده از برگ های پهن بر برگ های باریک ترجیح دارد از هر مکانی نمی‌توان برگ جمع آوری نمود؛ بلکه بهتر است از مکانی که برگ های آنجا تحت تاثیر آلودگی هوا قرار دارند خاک برگ تهیه نشود. بنابراین برگ های درختان خیابان های شلوغ با آلودگی هوای بالا برای تهیه خاک برگ مناسب نیست. همچنین می توان علاوه بر برگ به جمع آوری چمن نیز پرداخت. طول مدت پوسیدن در انواع برگ ها متفاوت است. مثلا پهن برگ ها زودتر و سوزنی برگ ها دیرتر می پوسند؛ اما برای پوسیدن و تجزیه برگ ها حداقل به ۸ ماه زمان نیاز دارید. به صورت کلی می توان گفت بهترین خاک برگ، خاکبرگی ست که حدود ۳ تا ۴ سال فرصت برای تجزیه و پوسیده شدن داشته و از تجزیه برگ هایی که فاقد رگبرگ زیاد هستند، تولید شده باشد.

 

اهمیت ویژه کود سبز و برگ درختان خزان دار یا شاخه‌های هرس شده از آن جهت است که نیاز به فرآوری ندارند. این بدان معنی است که به دلیل اینکه نسبت در شاخ و برگ‌ها، نسبت به کود حیوانی و کاه و کللش بسار کمتر است، میتوان بدون نیاز به تجزیه این کود، مورد استفاده قرار بگیرد. نسبت c/n   در این شاخ و برگ‌ها به نسبت زیر عدد 30 است. میزان ازت نسبت به کربن عدد بالایی است و نسبت c/n را کاهش میدهد و میتوان بدون هیچ دغدغه‌ای مستقیما مصرف شود. و در مقایسه با کودهای دامی نپوسیده که بالای عدد 30 است، احتمال آسیب و سوختگی در گیاه پایین می‌آید. و در نهایت استفاده از این کود، باعث میشود عناصر آلی دوباره به خاک بازگردند و سبب غنی شدن بستر خاک شوند.

 

 

نویسنده: شکیبا نظری طهرانی

شبکه تجاری کشاورزی اگرینیتو

www..agrinito.com

 

 

ادامه فرایند خرید